BKM pfx dosyası ve public key oluşturma

15.10.2016

BKM internet üzerinden kartlı alışverişlerinizde kullandığımız bir ödeme sistemidir. Kart bilgileri BKM tarafında tutulur, kullanıcı alışveriş yaptığı site ile kart bilgilerini paylaşmamış olur. BKM bu kartların güvenliğini sağlamak için tarafımızdan belirlenen "private key" ile pfx uzantılı dosyayı BKM tarafından gönderilen application üzerinden oluşturup, public key çıktısını alıp BKM tarafına bildirmemiz gerekiyor. Entegrasyon sürecine dahil olduğunuza göre BKM tarafından bu application'u aldınız kabul ediyorum. bkm generate new key
İlk olarak BKM'nin göndermiş olduğu application üzerinden "GenerateNewKey.aspx" sayfasını açıyoruz. Bu sayfa üzerinden belirttiğimiz private key ile beraber pfx dosyasını oluşturacağız. Sertifika ismi ile beraber belirttiğimiz private key bilgisini bir yere not ediyoruz. Generate dediğimiz zaman bize pfx uzantılı dosyayı oluşturacak. Bundan sonra ikinci adım ise oluşturduğumuz dosya ve private key ile public key elde etmek. Bunun için "ShowKeyInformation.aspx" sayfasını açıyoruz.

bkm show new key
Oluşturduğumuz pfx dosyasını seçiyoruz, belirlediğimiz private key bilgisini giriyoruz show dediğimiz çıkan public key değeri bizi ilgilendiriyor.

-----BEGIN PUBLIC KEY-----
MIIBIjANBgkqhkiG9w0BAQEFAAOCAQ8AMIIBCgKCAQEAzTQgMGB6SRj/jWSoU9ya iKeHgoAZuZ67+lcoyrf3hNbg3oX8PMMPelKhfGVZ/Wrv8eX9Ao2n0cXUtVktcOyJ fixHxSHYCSUZYP//+IGI2HgcSV55Orsso6Z+1CkzFMml7LVRXHJHQ3m15xlPWtHt b5n3C0Rid1QhJ6Ytgg4ymu0J3toT8FiJQI2zZy3rHQ/SI00+8RFao5CNH2nJ7Qzh RTIsi5x40QmwdC6Y/g7HVSA/1lfV5p6GyOj6YoIesFGCbI3qkE1yQLnp2LWbfr4B hJ0zb31DvztfrtWc9yWc02hdLsK2t7BKASlvOJ++UjzZmdq5CwzrwtF3Seyp5Evm 2wIDAQAB
-----END PUBLIC KEY-----

Çıkan bu değeri BKM tarafınıza bildirmemiz ve entegrasyon sürecimizi öyle devam etmemiz gerekiyor. Public key karşı tarafta tanımlanmadığı sürece yaptığınız isteklerde başarısız olursunuz. Sonuç olarak elimizde pfx dosyamız var, private key değerimiz var, public key karşı tarafa bildirdik. Bu entegrasyon sürecinde kullanılması gereken bir adet de pem dosyası var. Bunu yine BKM projesinden temin edebiliriz.

Dosyanın adı "bkm_isyeri_sign_certificate_test.pem" bu dosya ile preprod ortamda kullanabiliriz. Canlı ortama geçince canlı pem dosyası ile değiştirmeliyiz. Bu oluşturduğumuz dosyaları ve key bilgisini web.config üzerinde appSettings olarak tanımlamalıyız. Bu tanımlalar entegrasyon yaparken bize lazım olucak. Bir sonraki yazımda bunlarla beraber test application yaparak hazır bir BKM entegrasyonu yapacağız.

Samet ÇINAR Hakkında

2010 senesinden bu yana hem tam zamanlı hemde freelance olarak yazılım projelerinde görev almaktayım.
Her gün daha güzel geliştirmeler yapmak için araştırıp öğrenmeyi, öğrendiklerimi aktarmayı çok seviyorum.

İLGİLİ YAZILAR

YORUMLAR

Semih

15.10.2016

Hocam entegrasyon konusunda yardımcı oluyo musunuz freelance olarak?? Malıme donus yapar mısınız...

SEMIH

1.9.2018

Umarım bu sefer cevap verirsiniz siz cevaplayana kadar BKM yeni version çıkardı bu version ile alakalı yardımcı olma şansınız var mı ?? buradan bi yazı olabili ya da freelance olarak ücretlide çalışıyor musunuz

SAMET ÇINAR

10.10.2018

@SEMIH afedersin, yorum atarken belirttiğin maile bilgilendirme maili attım ancak iletilmedi. Linkedin üzerinden bana ulaşabilirsen eğer konuyu detaylı bir şekilde konuşabiliriz.

Yorum Yap