TypeScript Nedir ? Ne Amaçla Kullanılır ?

12.8.2018

TypeScript, günümüz arayüz kodlamasının yapı taşı olan javascript özelinde geliştirilmiştir. Javascript kullanarak artık bir çok platformda geliştirme yapabiliyoruz. Server side taraflı nodejs v.b. Bu durumlarda artık yazacağımız javascript kodlarının okunabilirliği, nesneye dayalı programlama uygun olması çok önemli. Yazacağımız kodların ileriye dönük geliştirebilir bir düzeyde olması çok önemli. Javascript'te belli kurallar içinde yazmakta zorlandığımız, uzun uzun yazmak yerine kolaya kaçıp işimizi gördüğümüz bir çok durum vardır.

Bu aşamada olaya Microsoft ve Google iş birliği ile "TypeScript" devreye giriyor. TypeScript geliştirmek için Microsoft ürünü olan "Visual Studio Code" kullanabiliriz. TypeScript'in düzgün javascript kodu yazmaya zorlamakta diyebiliriz. TypeScript üzerinde yazdığımız kodlar c#, java syntaxına benzer kodlar. Ve içerisinde bir çok komut javascript ile aynı şekilde devam ettirilerek geliştiricinin kolay adapte olması sağlanmıştır. TypeScript bize abstart, interface classlar yazmamıza olanak sağlar. TypeScript dosyasında (.ts uzantılı dosya) yazdığımız kodları "W3C" standartlarına uygun bir şekilde javascript çıktısı(.js uzantılı dosya) oluşturacaktır.

Visual Studio Code'u açtık. Bir dosya oluşturduk ve file open olarak açtık. EXPLORER bölümünde açtığınız klasörün altında "deneme.ts" adında bir dosya oluşturduk. Ve bu dosyanın içinde deneme yapmak adına bir alert methodu yazdık diyelim. Bu dosyasının javascript olarak çevrilmesini yapalım. Daha sonraki yazılarımızda TypeScript ile örnekler yapabiliriz. .ts uzantılı dosyamızda geliştirmemizi tamamladıktan sonra sol üst view üzerinden "Integrated Terminal"e tıklayarak terminal alanını açıyorum. İlk olarak tsc paketinin yüklememiz gerekiyor. Bunu da npm yardımı ile yapacağız. Npm için nodejs indirip kurmamız gerekiyor. Daha sonra visual studio code'u açık ise tekrar aç kapa yapmamız gerekebilir.
Bu işlemi yapmadan tsc komutunu cağırdığımızda şöyle bir hata alacağız ;

PS E:\Projeler\TypeScript> tsc tsc : The term 'tsc' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again. At line:1 char:1 + tsc + ~~~ + CategoryInfo : ObjectNotFound: (tsc:String) [], CommandNotFoundException + FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

Bunun için "npm install -g typescript" komutunu kullanıyoruz. Sadece "tsc" yazarak kullanabileceğimiz komutlar listesinide görebiliriz. Paketi yüklediğimizde artık .ts uzantılı dosyayı "tsc deneme.ts" yaparak .js dosyası oluşturmasını sağlayabiliriz. Sayfalarımızda bu oluşturulan .js dosyasını cağıracağız ancak geliştirmelerimizi .ts dosyası üzerinde yapacağız. TypeScript konusuna böylece ufaktan giriş yapmış olalım. Sonraki yazılarda detaylı bir şekilde örneklendirelim.

Samet ÇINAR Hakkında

2010 senesinden bu yana hem tam zamanlı hemde freelance olarak yazılım projelerinde görev almaktayım.
Her gün daha güzel geliştirmeler yapmak için araştırıp öğrenmeyi, öğrendiklerimi aktarmayı çok seviyorum.

İLGİLİ YAZILAR

YORUMLAR

dinner

27.9.2018

Anlatım güzel ancak örneklendirme olsa daha iyi olurdu

SAMET ÇINAR

3.10.2018

@DINNER, yorum için teşekkürler. TypeScript tanımı, anlamı ile başladık. İleri tarihlerde typescript örnekleri hatta typescript'in Angular içerisinde kullanımını da işleyebiliriz.

Emirhan Aksoy

24.1.2019

birkaç sorum olacak bazı hatalar alıyorum fakat çözemedim yardımcı olurmusunuz

SAMET ÇINAR

5.2.2019

sametcinar@msn.com adresine mail atabilirsiniz. Ya da Linkedin üzerinden bana ulaşabilirsin.

Yorum Yap